דיור מוגן הוא מרכז מגורים המיועד לבני הגיל השלישי ומספק להם מגוון שירותי רווחה, בריאות ופנאי. בשונה מבית אבות, דיור מוגן מורכב לרוב ממבוגרים עצמאיים באופן מלא או חלקי שאינם נזקקים לשירותים סיעודיים (הגדרתו של קשיש כעצמאי נתונה למבחנים של גורמי הרווחה). דיור מוגן, כאמור, תומך גם בקשישים, אך מיועד לבני גיל הזהב העצמאיים, אלה המסוגלים לבצע פעולות יומיומיות בלי להזדקק לעזרה. דיור מוגן מיועד למבוגר שחי בו בדירה משלו, המאובזרת בחדר שינה, בסלון, במטבחון ואף ברהיטים. בסביבת הדירות המצויות במרכז דיור מוגן ניתן למצוא לרוב בית קפה, חדר אוכל, רופא שיניים, חדר כושר ושאר מרכזי בילוי ופנאי עבור האוכלוסייה המבוגרת והעצמאית.

בדף זה ריכזנו עבורכם מגוון של שאלות ותשובות בנושא.

שאלות נפוצות בנושא דיור מוגן

דיור מוגן הוא מרכז מגורים המיועד לבני הגיל השלישי ומספק להם מגוון שירותי רווחה, בריאות ופנאי. בשונה מבית אבות, דיור מוגן מורכב לרוב ממבוגרים עצמאיים באופן מלא או חלקי שאינם נזקקים לשירותים סיעודיים

בבתי אבות המגורים הם בחדרים משותפים, הארוחות מוגשות בחדר האוכל והדגש הוא על שירותי רפואה ופחות על פעילויות חברתיות ואינטלקטואליות. דיור מוגן, בשונה מבית אבות, הוא מגורים בדירות פרטיות שכוללות איזור מגורים ומטבח. דירות דיור מוגן מתוכננות למירב הנוחיות של הדייר המבוגר – דלתות רחבות, אפשרות לעזרים שונים וכו’.  בתי דיור מוגן מציעים מבחר פעילויות כגון ספורט, חוגים, הרצאות, הופעות ועוד. בבתי שירות מוגן גם שירותי רפואה ועזרה ראשונה.

עו’ד רקפת שפיים הסבירה את ההבדלים במפגש זום.  צפו במפגש

רוב הפונים לדיור מוגן הם בני 75 ומעלה אולם יותר ויותר אנשים עוברים לדיור מוגן כבר בשנות ה-60 לחייהם.

זו שאלת מיליון הדולר – והתשובה תלוייה בהרבה גורמים כמו למשל מיקום בארץ, גודל הדירה, שירותים נילווים ועוד. בתי דיור מוגן מציעים מסלולי תשלום שונים – ראו פרטים בשאלה הבאה.

פיקדון הוא המסלול שבו הדיירים קונים את זכות המגורים בדירה השייכת לדיור המוגן.  בעת כניסתם הם ישלמו תשלום חד פעמי הנחשב כפיקדון אשר ממנו מנכים בדרך כלל שיעור של 2% – 3% בשנה בתוספת מע”מ כאשר מקסימום ההפחתה יעמוד על  30%  ויתרת הפיקדון תוחזר במידה והדיירים יחליטו לעזוב את הדיור המוגן או ליורשים במקרה של פטירה. מסלול זה נחשב למסלול הפופולארי ביותר. יחד עם הפיקדון החד פעמי, יש לשלם גם תשלום חודשי של דמי אחזקה המסתכמים בכמה אלפי שקלים בחודש. ברוב המקרים דמי האחזקה כוללים את כל עלויות הדירה – חשמל, ארנונה, אחזקה, תיקונים, ניקיון ושירותים נוספים. דמי האחזקה הינם מרכיב חשוב בעלות הכוללת של המגורים בדיור מוגן ולכן יש לשים לב לאפשרויות עדכון דמי האחזקה בדיור מוגן. מחירי הפיקדון נעים בדרך ךכלל בין  100,000$ – 250,000$.

מסלול דמי כניסה הינו מסלול בו הדיירים משלמים  סכום חד פעמי עד למועד כניסתם לדירה. מסלול זה בעצם מקנה להוריך זכות להתגורר בבית הדיור המוגן לכל חייהם. במסלול זה בעצם 80% מדמי הכניסה ששולמו, מתכלים (ובעצם עוברים לידי בית הדיור המוגן) במהלך 4 השנים הראשונות ו  % 20  הנותרים יוחזרו (בצמידות למדד)  בתום תקופת ההתקשרות, במקרה של עזיבה או פטירה.

מסלול תשלום חודשי. במסלול זה משלמים דמי שכירות חודשיים בלבד, צמודים למדד, המקנים את הזכות למגורים בדירה כל זמן שהתשלום מתבצע באופן סדיר. זהו מסלול גמיש, בו מתחייבים על פי חוזה לשלם דמי שכירות חודשית בלבד, בלי דמי כניסה, פיקדון או עירבון. דמי השכירות החודשיים כוללים בתוכם את דמי האחזקה, ועלותם נעה בין 7,000 ל-18,000 ₪ לחודש בממוצע.

מידע נוסף באתר MYPARENTS 

במקרה של הדרדרות במצבו הבריאותי של דייר בדיור מוגן והוא הופך לסיעודי, ובהתאם למצב החדש, יש שתי אפשרויות:

1. העסקת מטפל שיגור עם הקשיש

2. העברה למחלקה סיעודית. אם אין מחלקה סיעודית בבית הדיור המוגן אין ברירה אלא לעבור למוסד אחר שיש בו מחלקה סיעודית.

מידע נוסף באתר מרכז מידע רעות

כן. תקופת הניסיון כפי שקובע החוק היא שלושה חודשים עד שנה. במידה והדייר מחליט לעזוב לפני תום תקופת הניסיון עליו להודיע בכתב לפחות שבועיים מראש.

פרטים נוספים באתר  102 בתי דיור מוגן

עבור רבים מבני הגיל השלישי החיים לבדם הבדידות היא הדבר הקשה מכל. בדידות יכולה להתעורר עם הפרישה מהעבודה, כשכבר לא נפגשים יום יום עם הקולגות והחברים במשרד, בשל גירושין בגיל מאוחר או חלילה – מוות של בן או בת זוג. בנוסף, רבים חשים כי הביטחון האישי והרפואי, כשחיים לבד בגילאים מבוגרים, אינו מספק.
לכן, יחידים רבים בוחרים לעבור לדיור מוגן, שמספק שלושה סוגי ביטחון מרכזיים ומתאים מאוד לצורכי בודדים:
ביטחון חברתי
ביטחון אישי
ביטחון רפואי
לכך ניתן להוסיף גם ביטחון “תפעולי” (הקשור לכל מה שנוגע לתחזוקת הדירה).
ארבעה סוגי ביטחון אלה, הנכונים גם לזוגות העוברים לדיור מוגן, נכונים על אחת כמה וכמה ליחידים.

מידע מאתר אחוזות רובינשטיין

בתי דיור מוגן מציעים דירות לזוגות ומתאימים במיוחד לזוגות המחפשים פעילויות חברתיות, שירותי רפואה זמינים וסיוע בתחזוקה.

דיור מוגן ציבורי מיועד לקשישים עצמאיים, חסרי דירה המתקיימים מקצבת זיקנה (לחצו כאן לפרטים נוספים על זכאות). הדירות ממונות ע”י משרד הרווחה וגופים נוספים. בקשה לדיור ציבורי מוגן צריך להגיש דרך משרד הבינוי והשיכון.

הלנת מטפל בדיור המוגן הזכות למטפל אישי הינה זכות העומדת לכל אזרח קשיש ואינה משתנה עם כניסת האזרח לבית דיור מוגן. זכות זו, מעוגנת, בנוסף, גם בחוק הדיור המוגן התשע”ב-2012. סעיף 33 לחוק, מעגן את זכותו של דייר להלין בדירתו מטפל אישי. בעבר היו בתי דיור מוגן שלא אפשרו לדייר הזקוק למטפל אישי להלינו בדירתו ולכן קבע המחוקק כי אין עוררין על זכותו זו של דייר.

פרטים נוספים באתר MYPARENTS

מידע נוסף

כתיבת תגובה